sobota, 24 lipca 2010

Jak poznać, że ktoś nas kocha?

"Patrz w oczy, a dowiesz się o uczuciach danej osoby" – Allan Pease.


Oblicze osoby zakochanej jest przede wszystkim szczere. 

Gdy niespodziewanie nas zobaczy, zupełnie w niekontrolowany sposób dochodzi u niej do poruszenia brwiami, twarz rozpromienia prawdziwy, szczery uśmiech, brwi unoszą się i opadają, unoszą się policzki, a wokół oczu uwydatniają się zmarszczki.


Źrenice oczu się rozszerzają, oczy wilgotnieją. (Zdecydowanie łatwiej to zauważyć u osób o jasnych oczach!).

Twarz osoby zakochanej jest ożywiona, spojrzenie bystre, patrzy na nas serdecznie, ujmująco, usta nie są napięte, szczeka jest rozluźniona, dolne żeby nie stykają się z górnymi.
Taki wyraz twarzy mówi, że osoba jest otwarta, czuje się z nami bezpiecznie, ufa nam.
Jeśli ktoś kocha, czuje się poruszony, zestresowany, zaniepokojony.
Można to również wyczytać z jego/jej twarzy.
Wystarczy wyciągnąć rękę, a obdarzy nas zaufaniem, ponieważ kocha.

Gdy wpatrujemy się w kogoś dłużej niż 3 sekundy oznacza to, że go kochamy, że on nas pociąga, że jesteśmy nim zachwyceni.

Osoba zakochana wpatruje się nam w oczy, a jej spojrzenie przesuwa się na okolice ust (nie niżej!).   W żadnym razie nie ma w jej spojrzeniu lubieżności.

Jeśli ktoś unika naszego spojrzenia, może to oznaczać, że mu się podobamy, ale nie chce się do tego przyznać. Nie chce, abyśmy odkryli, że jest zauroczony, zakochany, po prostu nie ma śmiałości spojrzeć w oczy przedmiotowi swojego pożądania.

Opracowałam na podstawie książki - "Prawda o kłamstwie" - Marie-France Cyr 

Zero ograniczeń - Joe Vitale

Polecam tę  książkę  z trochę mieszanymi uczuciami. Ale myślę sobie, ze warto przeczytać każdą książkę, która nas wzbogaca, pomaga pracować nad naszym rozwojem osobistym.


Oto kilka fragmentów:  

 „Ho'oponopono  to  proces  oparty  na wybaczaniu, żalu i transformacji. 


Za każdym razem, gdy używamy jego narzędzi, bierzemy na siebie stuprocentową odpowiedzialność  i  prosimy  o  wybaczenie  (dla  siebie  samych).  Uczymy  się,  że  wszystko,  co  pojawia  się  w  naszym życiu, jest tylko projekcją naszych  programów ".
" Możecie  przeżyć  swoje  życie  na  dwa  sposoby   mówi  doktor  Hew  Len.    Albo  będziecie  żyć wspomnieniami, albo zaczniecie kierować się inspiracją. Wspomnienia to powracające stare programy. Inspiracja to komunikat pochodzący od Boskiej Mocy. Chcecie poczuć prawdziwą inspirację. Jedynym sposobem na to, żeby usłyszeć  Boską  moc  i  poczuć  inspirację,  jest  usunięcie  wszystkich  wspomnień. 
Jedyne,  co  musicie  zrobić,  to oczyścić swój umysł." 


Jak rozpoznać kłamstwo?

Kłamiemy z różnych powodów, czasem aby ukryć nasze uczucia, czasem by kogoś nie urazić, czasem aby unknąć kary albo...żeby coś uzyskać.
Każdy kłamie, a stwierdzenie: "ja nigdy nie kłamię" - jest po prostu wierutnym kłamstwem.

Kłamstwo powoduje brak spójności, pomiędzy tym co mówimy, a mową naszego ciała.
 Rozszyfrowanie kłamstwa polega na wykryciu tych niezgodności.

Aby nauczyć sie rozpoznawać kłamstwo musimy opanować sztukę czytania komunikatów pozawerbalnych.
Mamy dwie kategorie kłamstw.
  • Kłamstwo dla obrony 
Kłamiemy dla obrony własnej lub innych, bo chcemy uchodzić za szlachetne i uprzejme osoby, bo nie chcemy zasmucać bliskich. Prawda czasem bywa okrutna i czasem lepiej niewinnie skłamać, aby nie urazić uczuć danej osoby.
Taki rodzaj kłamstwa jest powszechnie akceptowany, ba  nawet ceniony. Kłamstwem jest również zatajenie, przemilczenie, które  często zapobiega konfliktom, służy ochronie naszych interesów i interesów najbliższych.

Kłamstwo dla obrony mieści się w  granicach przyjętych norm, o ile oczywiście nie wyrządza nikomu krzywdy!!
Oczywiście taki rodzaj kłamstwa niesie za soba również ryzyko. Zakochany nie wyznaje uczuć z obawy przed odrzuceniem. Męczy się ze swoimi uczuciami, cierpi. Najbliżsi ukrywają prawdę o stanie  zdrowia ukochanej osby, aby jej nie martwić. O skutkach zatajenia prawdy, nie musze chyba pisać.
Małe kłamstwo czy przemilczenie może zniszczyć związek, w którym od jakiegoś czasu brakowało zaufania. Może być tą przysłowiową kroplą, która przepełni czarę.
  •  Kłamstwo dowartościowujące
Kłamiemy:  aby wywrzeć wrażenie na innych,  dla przyciągnięcia uwagi,  aby zyskać czyjeś współczucie, aby kogoś uwieść, aby się wywyższyć.
Takie kłamstwa nie jest powszechnie akceptowane.  Nie lubimy osób, które ubarwiają swoje dokonania, ani takich które przechwalają się swoimi czynami. Robią to dla wywarcia na nas większego wrażenia., przykucia naszej uwagi, wzbudzenia zazdrości czy podziwu.
Jeśli ktoś kłamie celem wzbudzenia litości czy współczucia,już  ma to znamiona manipulacji.
Kłamstwo z chęci uwiedzenia to często zakłamane kompementy, obłudne słowa. Tutaj do kłamstwa możemy  również zaliczyć wszelkie zabiegi upiekszające.
Bywa, że kłamiemy po to, żeby poczuć sie lepszymi od innych. Oczerniamy znajomych, koleżanki, byłych partnerów. Upokarzając innych czujemy posmak władzy, dominacji.

Jak wykryć kłamstwo?

Musimy nauczyć się rozszyfrowywać 4 elementy komunikacji: ciało, twarz, głos, słowa.
Musimy skoncentrować się na słowach rozmówcy, na  intonacji jego głosu, na mowie całego jego ciała. 
Musimy się skupić  i stworzyć atmosferę zaufania, tak aby nasz rozmówca, czytaj kłamca,  nie podejrzewał, że właśnie próbujemy go rozszyfrować. Musi być rozlużniony, utwierdzony o naszej życzliwości do niego.
Weźmy pod uwagę również w jakim otoczeniu odbywa sie rozmowa, w jakiej atmosferze.  
Nie możemy kierować się: uprzedzeniem, nie możemy stosować żadnych form nacisku.

Nikogo nie możemy pochopnie oskarżać o kłamstwo, musimy mieć absolutną pewność.
Nie ma nic gorszego niż fałszywe oskarżenie czy życie w atmosferze braku zaufania.
Trudniej wykryć kłamstwo, jeśli jesteśmy emocjonalnie zaangażowani, powoduje nami strach, gdy przyjmujemy postawę obronną lub atakującą.
Kierujmy się intuicją, bo ta jest najlepszym doradcą.
Oczywiście dokładnie przeanalizujmy to, co ona nam podpowiada. Ale nie usypiajmy jej, pozwólmy jej dojść do głosu.
W następnym poście napiszę jakie sa oznaki kłamstwa.

Polecam książki:
 
"Mowa ciała, zrozumieć człowieka po jego gestach" Philippe Turchet,  
"Mowa Ciała" - Allan i Barbara Pease ,
 Mowa ciała Co znaczą nasze gesty - Collins Andy.


oraz 


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...