niedziela, 10 kwietnia 2011

O czym mówi ułożenie ciała podczas snu?

Ponieważ człowiek podczas snu (kiedy świadomość jest wyłączona) reaguje podświadomie na swoje ciało i ducha, jego ułożenie jest symptomatyczne dla korzystnych i niekorzystnych procesów zachodzących w ciele, dla zaburzeń, które śpiący stara się podświadomie ominąć.
Teoretycznie można powiedzieć, że pozycja całkowicie wyciągnięta i lekko przechylona na jedną stronę nie utrudnia obiegu krwi i nie powoduje naprężenia kręgosłupa i napięcia mięśni. Inne pozycje ciała we śnie pozwalają na wyciągnięcie następujących wniosków:


Pozycja embrionalna - czyli z nogami podciągniętymi w sposób przypominający ułożenie embriona, wskazuje na naturę nieśmiałą, strach przed życiem i nieuniknionymi trudnościami dnia powszedniego. Zalety i wady zdrowotne pozycji embrionalnej budzą spore kontrowersje.
Płasko na plecach - umożliwia dobry obieg krwi, ale jeśli jest wyraźnie preferowane, świadczy o przebiegłości, nerwowości, często też o nadmiernej pobudliwości, zwłaszcza jeśli śpiący lekko podciąga uda.
Na brzuchu - z jedną nogą podciągniętą i wyciągniętymi w bok ramionami, należy do najczęstszych - obok ułożenia na prawym boku pozycji, jakie co jakiś czas przyjmuje 62 procent ludzi.
Podobno człowiek śpiący przeważnie na brzuchu często bywa wielkim egocentrykiem, dla którego liczy się tylko on sam, co określa też jego zachowanie wobec otoczenia.
Pozycja kobiet i mężczyzn podczas snu.
Pozycja embrionalna - odzwierciedla nieśmiałość, skrytość, wyczerpanie i pragnienie bezpieczeństwa. Zwykle wskazuje na kłopoty zawodowe.
Z wyciągniętymi kończynami (ramiona i nogi są mocno odwiedzione, prześcieradło, a może i partner - "za burtą") - jest to pozycja zwycięzcy i człowieka sukcesu, który wierzy w siebie i dla którego życie jest przygodą.
Pozycja agresywna (z obiema dłońmi zaciśniętymi w pięść) - mężczyzna, który tak śpi, prawdopodobnie nieświadomie pomstuje we śnie na leżącą obok żonę. Jeśli śpi tak kobieta na pozór spokojna, wskazuje to na chęć podporządkowania sobie innych.
Pozycja nieśmiała (ze skrzyżowanymi ramionami lub nogami) - u mężczyzny oznacza to strach przed niepowodzeniem, u kobiety podświadomy strach przed napaścią.
Z ramionami nad głową- tego kto tak śpi, nic nie niepokoi. Pod względem zawodowym należy do czołówki. Życie wydaje mu się tak łatwe, że sam nie może w to uwierzyć. Często sypiają w ten sposób dzieci.
Pozycja małej dziewczynki (zwinięta w kłębek, z poduszką lub pluszowym zwierzakiem w ramionach) - wyraża lęk przed utratą małżonka, przyjaciela, albo miejsca pracy. Świadczy o silnym braku wiary w siebie.
Na plecach z rozłożonymi nogami - wskazuje na żądzę władzy i egoizm.
Na plecach i w poprzek łóżka  -kto tak śpi, ten opierając się na utopijnych podstawach, spogląda z ufnością w przyszłość, często iluzoryczną.
Lekko boczne ułożenie na brzuchu - kto tak śpi, ten jest trochę sentymentalny i woli proste radości życia.
Pozycja półboczna - zdradza osobę o poczuciu odpowiedzialności i realistycznym podejściu, ale skłonną do traktowania spraw nazbyt poważnie.
Z rękami przy brodzie - należy ją uważać za oznakę agresywności.
Długość snu a charakter
Sen bardzo krótki - minimalna długość snu u osób wynosi cztery i pół godziny na dobę. Ludzie potrzebujący tak niewiele snu są niebywale aktywni i chwytają życie obiema rękami. Negatywne cechy charakteru tych osób to agresywność i niecierpliwość. Tylko około 3% ludzi zadawala się tak ekstremalnie krótkim snem.
Sen krótki  -również ten, kto śpi 5-7 godzin na dobę, należy jeszcze do grupy o niewielkiej potrzebie snu. Osoby z tej grupy są ruchliwe, mają bystry umysł i pozytywny stosunek do życia. Cechują się niezwykłą pewnością siebie i dają sobie radę w każdej sytuacji.
Sen normalnej długości-do grupy o takiej potrzebie snu należy połowa wszystkich ludzi. Śpią oni od 7-8 godzin  na dobę. Nie są ani szczególnie dynamiczni, ani specjalnie leniwi, na ogół okazują się  systematyczni i rzetelni.
Sen długi - jedna trzecia ludzkości zalicza się do grupy, która śpi 9 godzin na dobę lub więcej. Są to osoby introwertyczne, często o naturze artystycznej, wrażliwej. Mają jednak skłonność do depresji i chorób psychosomatycznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za zamieszczenie komentarza. Twój komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez administratora.
Tymczasem, poczytaj sobie małe co nieco, albo poszukaj... innego bloga, odpowiedniego dla Ciebie w treści i formie.
Cieplutko pozdrawiam

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...