piątek, 19 maja 2017

Rycerz mieczy - BLIŹNIAK

żywioł powietrza - BLIŹNIAK
od 21 st BYK do 20 st BLIŹNIĄT

Niewątpliwie najbardziej intelektualny znak z całego dworu mieczy.

Rycerz mieczy reprezentuje ognistą część żywiołu powietrza. Wraz z nim pojawia się i wiatr i burza. Wnosi ogromny ruch, bywa, że również zamęt. To wojownik, który atakuje zawczasu. 
Karta ta opisuje ludzi aktywnych i sprytnych, którzy posiadają wiele umiejętności, są odważni i często ostrzy jak brzytwa. Generalnie konsekwentnie realizują postawione sobie cele, przy czym potrafią być subtelne i delikatne, a ich postępowanie nacechowane jest refleksją nad skutkami swoich działań.
W negatywie oznacza osoby nadaktywne, stosujące przemoc, niezdolne do konkretnych decyzji, skutecznie wykorzystujące swój umysł do niecnych celów. Często walczą dla samej walki. Ich cele są zmienne, albo krótkofalowe. Rzadko nachodzi ich refleksja nad swoimi działaniami, a najczęściej pozostawiają za sobą cierpienie, ból i krzywdę. Generalnie bywają bezwzględne w osiąganiu postawionego celu. 

Helena Starowieyska

czyli potęga słowa i pomysłu
... reprezentant intelektualnego i ruchliwego żywiołu Powietrza, jest przede wszystkim nosicielem pomysłów i idei, i to tych najbardziej rewolucyjnych, takich, które zmieniają dotychczasowy bieg rzeczy. Oczywiście w swoim negatywnym wydaniu, Rycerz Mieczy bywa siewcą niepokoju i zamętu; przynosi pomysły, które tylko przewracają ludziom w głowach.
Według Aleistera Crowleya Rycerz Mieczy jest aktywną (ognistą) stroną żywiołu powietrza i kojarzy się z wichurą i burzą. Aby przywołać i wyobrazić sobie jego energię, ów wielki mag radzi zwizualizować następującą postać: Jest to wojownik mający na szczycie hełmu rozpostarte skrzydła. Na oszalałym rumaku przemierza przestrzeń nieba. W jednej ręce trzyma miecz, w drugiej sztylet. Jest Duchem Burzy i reprezentuje ideę ataku.
W praktycznym zastosowaniu karta ta wskazuje jednak przede wszystkim na ludzi, którzy w danej sytuacji są autorami pomysłów i koncepcji. Są to ci, którzy wymyślają to, co ma się stać. Ludzie, którzy są źródłem idei. Zwykle są bardziej inteligentni od innych, w ich głowach stale się gotuje, kipią nowymi pomysłami, które nie zawsze są zrozumiałe dla otoczenia. Natomiast nie jest ich mocną strona ani planowanie, ani przekuwanie idei w materialna, pospolitą, rzeczywistość - gdyż od tej funkcji będą inne karty, głownie Rycerz i Król Monet.
Rycerz Mieczy oznacza także wędrowców i podróżników. Oznacza ludzi, którzy stale zaczynają coś od nowa, ale rzadziej już oglądają wyniki swoich działań. Oznacza poszukiwaczy nowości. Oznacza też tych, którzy łatwo pokonują przeciwników w słownych potyczkach, w dyskusjach i w sporach prawnych.
Miecze to karty żywiołu powietrza, a Rycerz to osoba, która pojawia się jako ktoś, kto aktywnie działa. W swojej pozytywnej postaci Rycerz Mieczy to ktoś, kto przynosi rewelacyjne wiadomości i rewolucyjne pomysły, kto burzy atmosferę zastoju i samozadowolenia; bodźcuje do rozwoju. W swojej postaci negatywnej Rycerz Mieczy wnosi zamęt, a jego przejście jest jak huragan, po którym nic nie jest pewne, nic nie jest na swoim miejscu. - Wojciech Jóźwiak
Joanna Stawińska
Wyjątkowo trafny opis Rycerza mieczy:
Rycerz Mieczy obejmuje trzecia dekadę Byka i pierwsze dwie dekady Bliźniąt . Więc tutaj już, jest zaznaczony przede wszystkim charakter jaki owa persona zamknięta w tym symbolicznym Rycerzu Mieczy sobą reprezentuje. Bliźnięta jako znak w odniesieniu astrologicznym po pierwsze cechują się dość dużą gwałtownością reakcji, dość dużą porywczością, takim gwałtownym angażowaniem się, działają na zasadzie zrywów, a nie na zasadzie powolnego realizowania wcześniej stworzonego planu. I taki też charakter przedstawia sobą Rycerz Mieczy.
Jest to ogień powietrza. Więc Crowley porównał go do wichury, do władcy burzy, ale tego, który niesie ze sobą gwałtowność, który niesie ze sobą w tym gorszym wymiarze spustoszenie i zniszczenie. Natomiast już sam ten charakter gwałtownego porywu może nam mówić przede wszystkim o tym, że nie ma tzw. ustalonego poziomu działania. Rycerz Mieczy przede wszystkim wskazuje na błyskotliwość intelektu, na ogromną inteligencje, na zdolność tworzenia koncepcji czy tworzenia idei, która jest zdecydowanie ideą rewolucyjną. On w swojej naturze w ogóle ma toczenie boju. Bliźnięta często wchodzą w tzw. polemikę dla polemiki, w niezgadzanie się, w próbę znajdowania innego rozwiązania. Jest to też pewien rodzaj charakteru, który jutro zaprzecza temu co sam wymyślił dziś. To wynika przede wszystkim z tej lotności umysłu, z tych milionów koncepcji, która rodzi się w jednej sekundzie.
Rycerz Mieczy ma to do siebie, że jest absolutnie genialną osobą jeśli trzeba coś obalić, jeśli trzeba coś zburzyć. W związku z tym, wszelkiego rodzaju przewroty i to takie przewroty, które można by było nazwać – nie transformacje, ale przewroty polityczne, dokonują się właśnie pod patronatem owej karty. To są rewolucjoniści, którzy „żądają głów”. Czyli nie ma tu miejsca na negocjacje, nie ma nie tylko miejsca, - tu nie ma czasu na negocjacje. Tu jest rodzaj intelektualnej zapalczywości, który powoduje, że na pewnym etapie w ogóle nie są już słuchane argumenty zewnętrzne. Jest tylko i wyłącznie coś co można nazwać takim „zewem” , może nie krwi – to za dużo powiedziane.
Czym się różni Rycerz Buław od Rycerza Mieczy? – Rycerz Buław napotykając na przeszkody będzie chciał je przeskoczyć, ( wizualnie to przedstawiając) natomiast Rycerz Mieczy będzie chciał tą przeszkodę zmieść z powierzchni ziemi czyli w pewnym sensie jest to karta, która wskazuje na dość dużą agresje poczynań. I ta agresja wcale nie musi być stricte negatywna emocją. Jeśli by się udało tę gwałtowność, tę zaciekłość działania rozciągnąć w czasie, to chyba nie było by bardziej konstruktywnej osobowości niż Rycerz Mieczy. Natomiast ponieważ on działa na bazie impulsu (ten ogień powietrza), na bazie jakby takiego spięcia, przez Crowleya jest nazwany „krótką mocą” czyli ma potęgę jeśli chodzi o siłę rażenia siłę działania, a karta Moc wyraża proces w którym potrafimy panować nad sytuacją, potrafimy jakby rozłożyć siły, potrafimy sięgnąć do tego naszego wewnętrznego zapasu energetycznego, a Rycerz Mieczy tego nie ma. Rycerz Mieczy bardzo, ale to bardzo szybko spala się w swoim działaniu. To tak jak przechodzą tajfuny, huragany – one nie trwają 5, 10 ileś tam dni – natomiast spustoszenie po nich zostaje przeogromne.
Jeśli ktoś by chciał sobie wyobrazić jak wygląda funkcjonowanie tego typu energii w rzeczywistości, to bardzo łatwo to sobie wyobrazić jakby wizualizując działanie rakiety – ziemia – powietrze. Jeżeli nastąpi odpalenie i tym odpaleniem w przypadku Rycerza Mieczy będzie: albo czynnik wewnętrzny czyli jakiś pomysł albo czynnik zewnętrzny tzn. ktoś go zainspiruje, ktoś go ukierunkuje na działanie, no to trochę tak jak taka torpedę. Jeżeli już zostanie wystrzelona to nie można jej zawrócić. Ona i tak musi ulec zniszczeniu, wypaleniu bez względu na to, czy trafi do celu czy nie trafi do celu. Ale w pewnym momencie my tracimy nad nią kontrole, tracimy nad nią panowanie, tracimy nad nią sterowność. I to jest pierwszy podstawowy problem, jeśli chcielibyśmy określić jaki jest negatyw Rycerza Mieczy. To jest sytuacja w której ukierunkowany na cel już nie słyszy świata zewnętrznego, już nie trafiają do niego żadne argumenty. Jest to dokładnie jak wprowadzenie kodu, którego już później nie można wycofać. Stąd na pewno, nie jest to osoba z którą można prowadzić negocjacje. Nie jest to też osoba która należałoby „napuszczać” na pól działanie, bo jeśli angażuje się w coś,  to angażuje się z całym impetem.
Natomiast problem polega w przypadku Rycerza Mieczy na tym, że jest w stanie rozbić się o pierwszą przeszkodę. Czyli de facto, nie ma aż takiej siły sprawczej w realizacji. Stąd dużo lepiej energie Rycerza Mieczy wykorzystywać jest na tzw. drażnienie tego intelektu czyli na poszukiwanie genialnych, nowatorskich rozwiązań, na poszukiwanie rozwiązań, które będą łamały kanon, na poszukiwanie pomysłów , które byłyby absolutnie kontrowersyjne, bo na pewno Rycerz Mieczy nie jest kimś kogo możemy umieścić w takiej ramie, w takiej koleinie, w której to będzie przesuwał się zgodnie z jakimś wytyczonym planem. Natomiast rzeczywiście jeśli jest nam potrzebne szybko gwałtowne rozwiązanie jako kontrargument, jako kontr pomysł, jako udowodnienie, że da się inaczej jakby nie do końca mając chęć uzyskania wyniku, tylko udowodnić, że da się inaczej, to wtedy zdecydowanie ta energia Rycerza Mieczy i ten charakter działania jest jak najbardziej sprzyjający w osiągnięciu pozytywnego wyniku.
Rycerz Mieczy bardzo często może wyrażać osoby lub tak możemy sobie wyobrazić jego strukturę działania jako absurdalną polemikę polityczną, gdzie opozycja nie wprowadza sytuacji podjęcia rozmów, tylko gdzie opozycja na ślepo zaczyna atakować wszystko co rządząca partia ma do zaprezentowania, ale niestety traci wiarygodność.
 Rycerz Mieczy nie jest wiarygodny. Dobrze jest mieć taka osobę do tzw. zadań specjalnych koło siebie ale w oparciu o taką osobę dość trudno jest budować stabilna sytuację, dość trudno jest z taką osoba nawiązać partnerską relację. Dlaczego? – dlatego, że jego natura powoduje, że i tak będzie próbował przeciwstawiać się.
Więc można powiedzieć, że Rycerz Mieczy niesie w sobie przede wszystkim pomysł ataku. I w pewnym momencie przestaje być istotne kto jest celem, kto jest obiektem tego ataku. - Danuta Tarocistka
Jan Witold Suliga

Rycerz Mieczy - młody, inteligentny człowiek dążący do usamodzielnienia się w życiu, przedstawiający własne koncepcje i argumenty, aktywnie broniący w dyskusji swojego zdania. Zręczny kierowca pojazdu mechanicznego. Specjalista w jakiejś ścisłej dziedzinie.
Odwrócona: ktoś wściekły, zbuntowany, atakujący w dyskusji, napastliwy, prowokujący niegrzeczną odmowę dalszych kontaktów. Niszczące zderzenie postaw. Opozycja.  - z internetu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za zamieszczenie komentarza. Twój komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez administratora.
Tymczasem, poczytaj sobie małe co nieco, albo poszukaj... innego bloga, odpowiedniego dla Ciebie w treści i formie.
Cieplutko pozdrawiam

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...